Přeskočit na obsah

Proč je nutné sledovat politiku? Pro demokracii. Proč mají novináři hlídat politiky? Pro demokracii

Politika je pro jednoho zábavná a pro druhého nudná. Protože je nesrozumitelná. Politici rádi dělají z jednoduchých věcí složitosti, aby jim nebylo vidět pod ruce, místo prostého vysvětlení poukazují na problémy druhých. Jen málokterý politik se snaží o srozumitelnost, jednoduchost a nevynechává souvislosti. A právě proto musí novináři hlídat politiky a překládat jejich kauzy do „lidštiny“.

Politika je složitá, protože rozhoduje o velkých věcech. A jde právě o souvislosti a jejich jednoduché rozpletení. Každé politické rozhodnutí je vlastně taková divadelní detektivka, záleží, kdo v ní hraje a kdo je režisér a autor. Hercula Poirota pochopí každý, ve špatné hře se ale snadno ztratíme a přestane nás bavit.

Dobrý novinář musí umět zjistit, jak a proč se k nějakému politickému rozhodnutí přišlo a kdo má na něm zájem a proč. Tím netvrdíme, že všechno souvislé s politikou je smrduté, vůbec ne! Pokud budou novináři politiky hlídat a občané o politice číst a vůbec se o ni zajímat, tak vyhrají všichni.

Vezměme si pár příkladů, třeba článek na serveru Čtidoma.cz: Nový ministr zdravotnictví Prymula: Kdo je tento chlapík s vazbami na Čínu a s podezřením na střet zájmů? Najdete jednoduše uvedeny souvislosti bez „tendenčnosti“ tedy bez vnucování názoru či postoje. O tom demokracie právě je, nechat na občanovi, ať se rozhodne.
Politická kauza
Většinou mluvíme o takzvaných politických podnikatelích. Tedy o lidech s vlivem na zkorumpované, kteří jim pak za provizi přihrávají státní zakázky s nepřiměřeným ziskem. Rozplést takovou kauzu je více než složité a čtenářsky často velmi nezáživné, protože obvykle jde o komplikované konstrukce, kde hraje své epizodní role mnoho lidí a firem.
Je nám dobře. V demokracii
Abychom byli přesnější, je nám tak dobře, jak si zasloužíme. Když srovnáme životní úroveň a úroveň svobody s dobami vlády KSČ, je nám opravdu velmi dobře. Ale naši svobodu si musíme hlídat, nejen před volbami, to nás zkušení politikové snadno opijí volebními sliby. Demokracii a politiky musíme hlídat průběžně, kdybychom jim dovolili všechno, tak už demokracii nemáme. A dosud jsme dosti silní na to, že přestože nám vládne bývalý komunista a člen STB, držíme ho aspoň trochu na uzdě. Přes „hlídače“, přes novináře. Práce novinářů, kteří pátrají a kontrolují je nezastupitelná a je na nich, aby běžným lidem podali informace srozumitelně a čtivě, třeba prostřednictvím satiry. Ne každý je vědec: Čau, lidi. Otázky Václava Moravce možná nahradí pořad s kvalitnějším obsahem. Kontrola je nutná, neslušný politik musí být neustále pod tlakem, že se na jeho kejkle přijde. Zvlášť, když má politik školu STB nebo MGIMO, tak v tom prostě umí chodit.
Dezinformace
Je to jako s divadlem. Rádi jdeme na dobrou inscenaci a dobré herce. A rádi se necháme fabulovat, protože v divadle jde o příběhy úplně jiných lidí. Jenže v demokracii jde o nás o každého, o tom jak se budeme mít a jak se budou mít naše děti. Politici vysílají do světa mnoho polopravd a manipulují s námi, za pár korun ze státního rozpočtu, z peněz nás všech si koupí své voliče a jede se dál. Hlídejme si demokracii a hlídejme politiky, čtěme o politice a volme je s rozmyslem.
Vydáno se souhlasem serveru www.ctidoma.czreklama

reklama

Proč je nutné sledovat politiku? Pro demokracii. Proč mají novináři hlídat politiky? Pro demokracii

Proč je nutné sledovat politiku? Pro demokracii. Proč mají novináři hlídat politiky? Pro demokracii