Přeskočit na obsah

Párování Víno & Jídlo – pár rad od šéfkuchaře ze země vínu zaslíbené

Párování vína s jídlem je velmi důležitá věc, které by lidé měli věnovat větší pozornost. Pokud zajistíte, že víno s pokrmem ladí, dokážete celou hostinu posunout na úplně jinou úroveň. Na pár rad, jak párovat víno s jídlem, i když nejste zrovna someliér, jsme se zajeli podívat do země vína – Gruzie.

Tamní kuchyně spojuje vůně a chutě všech národů, které se na této důležité křižovatce obchodních cest ocitli. Šéfkuchař Tekuna Gachechiladze, jedna z hlavních tváří gruzínské kuchyně, se s námi podělil o pár rad. Následujících pár odstavců udělá profesionála i z vás.  

Na co se zaměřit?

„Víno by se mělo k jídlu vybírat stejně jako koření. Stejně jako víme, že pikantní koření se hodí k červeným fazolím nebo česnek a rozmarýn na vepřovou panenku, měli bychom také vědět, jaké víno se k takovému pokrmu hodí,“ vysvětluje Tekuna.

Chuť vína je z velké části založena na třech základních prvcích: kyselosti, sladkosti a obsahu tříslovin. Velmi kyselá vína si poradí s tučnými jídly a velmi často najdou společnou řeč s pikantními omáčkami.

Cukr dokáže zjemnit a zakulatit chuť pokrmu. A víno se spoustou tříslovin se hodí k pokrmům s vysokým obsahem bílkovin. Proto by se k pokrmům, jako je maso, fazole nebo houby, měla podávat silná červená vína.

Pár obecných rad

Tvrdá masa, která se musí dlouho žvýkat – zejména hovězí steaky – zjemňují chuť tříslovin, proto se červené víno nejlépe hodí k červenému masu, zatímco bílé víno se nejlépe hodí k rybám a bílým masům.

Jednoduchá jídla se skopovým, jehněčím, hovězím nebo zvěřinou bez složitých omáček nejlépe doplní speciální vyzrálá červená vína z dubových sudů (která se hodí i k pečené krůtě nebo vepřovému masu).

Bílé víno se hodí k většině pokrmů z ryb nebo obsahujících vejce, zatímco světle červené by se mělo podávat k pokrmům z luštěnin. A oranžová vína si dobře rozumí s tučnými a chuťově výraznými jídly jako jsou pikantní sýry, losos nebo husí játra.

Pravidlo pro výběr vína je velmi jednoduché:

  • aromatická, hustá a silná vína podávejte k tučným a výživným jídlům;
  • o něco lehčí vína s o něco méně tučnými pokrmy;
  • a lehká vína s lehkými jídly.

Pokrm by měl odpovídat kyselosti vína, se kterým se podává, jinak se víno může zdát nevýrazné. Husa připravená například s pomeranči by měla být doprovázena oranžovým vínem, které má přirozeně nižší kyselinu. Zatímco husa vařená s olivami by nezbytně vyžadovala bílé víno s vyšší kyselinou. Kyselost bílého vína může zlepšit chuť pokrmu, protože má stejný účinek jako přidání několika kapek citronové šťávy.

Čemu se při párování vyhnout

Pokud by někdo dostal příležitost ochutnat velmi staré, bohaté, komplexní víno, nikdy by si ho neměl dát s pepřovým pokrmem, protože toto koření by zabilo všechny zajímavé a tajemné nuance vína. U jednoduchých vín je tomu ale naopak: pepř přidaný do jídla obohacuje aroma takových vín a dává jim nový význam.

Že se suchá červená vína k rybám nehodí, je známá věc, protože ryba dává takovým vínům kovovou chuť. Pokud je víno hořké nebo velmi mladé, lze jeho hořkost neutralizovat spárováním s kyselým nebo slaným pokrmem a kyselá vína se ke slaným pokrmům skutečně velmi dobře hodí. K rybám a mořským plodům se proto hodí bílá vína s vysokou kyselostí nebo suchá šumivá vína.

K suchým vínům se sladká jídla nehodí. Avšak mnohá sladká a polosladká vína jsou výborným doprovodem k výrazným chutím.

A jak si poradit s více druhy vín najednou?

Člověk by si měl pamatovat, že pokud má v úmyslu podávat během jídla různá vína, měl by začít podáváním těch lehčích. Nemělo by smysl začínat například těžkým Saperavi Qvevri, protože pak by člověk nedokázal ocenit chuť jakéhokoli jiného vína podávaného později.

Zpravidla by se mělo začínat šumivými nebo lehkými klasickými bílými víny evropského typu, pak přejít k růžovým vínům, po kterých by mohla následovat oranžová vína z kvevri, zakončená červenými víny podle plnosti těla a síly (od nejlehčího po nejtěžší).

Suchá vína by měla být podávána vždy před víny polosuchými, polosladkými, sladkými nebo fortifikovanými . Závěrečný tón večeře může sestávat ze silného nápoje, jako je koňak nebo gruzínská brandy, uzavírá odborný výklad šéfkuchař Tekuna.

A my jsme pro Vás připravili soutěž.
A o co budete soutěžit?
Připravili jsme pro vás:

2x voucher v hodnotě 500 Kč, který lze uplatnit v eshopu https://www.vinazgruzie.cz/

1x degustační balíček

Věřte, že je opravdu se na co těšit!

a soutěžní otázka zní:

Jak se také jinak říká gruzínským oranžovým vínům?

a) jantarové
b) smaragdové
c) křemenové

Vouchery vyhrávaá každá 1000-á správná odpověď, degustační balíček vyhrává 3000-á správná odpověď.

Soutěžit můžete zde.

Správné odpovědi zasílejte na email: soutez@jomagazin.cz, předmět: vinog . Hrajeme do 15. 5. 2022. Vyhrává každá 500. odpověď. Prosím, uveďte adresu. Výherce informujeme emailem. Přejeme hodně štěstí! Řídíme se GDPR a s vašimi osobními údaji nakládáme v souladu se zákonem. Kontaktní údaje slouží pouze k doručení případné výhry.




reklama

reklama

Párování Víno & Jídlo – pár rad od šéfkuchaře ze země vínu zaslíbené

Párování Víno & Jídlo – pár rad od šéfkuchaře ze země vínu zaslíbené