Přeskočit na obsah

F4 ve Spielbergu: Tři silné závody Josefa Knoppa

Zlaté poháry tří silně obsazených závodů italského mistrovství F4 si ze Spielbergu domů vezli Němec Dürksen, Američan Crawford a Ital Mini. S čerstvě nabytou sebedůvěrou ovšem štýrský paddock opouštěl i plzeňský Josef Knopp. Předvedl tři silné závody a zdá se, že český nováček brzy bude schopen držet tempo nejrychlejších.

V rámci třetího podniku italského šampionátu formule 4 se v paddocku Red Bull Ringu setkaly nejen týmy, které tento šampionát obesílají pravidelně, ale i stáje z německého mistrovství této třídy. Vedlo to k silnému poli 30 vozů – mezi nimi i Mücke-Tatuus české naděje Josefe Knoppa.

1. závod sobota

Nejlepší startovní místo pro první závod víkendu si ráno vyjezdil Knoppův týmový kolega Joshua Duerksen, kterého pořadatel vedl jako Čecha, zatímco byl „Seppi“ Knopp Němcem. Hned za Duerksenem se kvalifikovali další favorité Gabriele Mini (Prema), oba pilot Fritse van amersfoorta, Jak Crawfoird s Francescem Pizzim, Gabriel Bortoleto (Prema) a Jonny Edgar na třetím voze týmu Van Amersfoort. Také „Plzeňský Seppi“ se ve velmi silném poli uvedl výborně: Jeho 15. čas byl jedním z pozitivních překvapení session.

Zatímco realtivně zkušený Duerksen vyrazil perfektně před Minim, Crawfordem a Edgarem, srazily se v úzké druhé zatáčce čtaři vozy, což vyvolalo neutralizaci. Po re-staru kroužil Knopp po Štýrsku na 14. místě, hned za synem velkého Juana Pabla Montoyi, Sebastianem a Arabkou Hamdou Al Quabaisiovou z Emirátů. Podobně, jako týmový kolega Duerksen na špičce, jel i Čech jeden z nejlepších závodů své mladé kariéry. Zatímco s paraguayjskou licencí startující Němec neohroženě vyhrál před Minim a Edgarem, dokázal Knopp šikovně využít chybiček některých soupeřů a byl krátce před koncem 12., než ho zbrzdila kolize soupeřů a musel před sebe přeci jen pustit trojici Beganovic-Fornaroli-Ogaard. Konečná 15. pozice ovšem přesto byla úspěchem.

2. závod neděle

Nejlepší výchozí pozici do druhého rakouského závodu měl italský talent Gabriele Mini před Crawfordem, Oliverem Bearmanem (US Racing), Dinem Beganovicem (Prema) a Edgarem. Josef Knopp tentokrát vyrazil z 25. pozice.

Za nedělního vedra se k ohromnému zklamání malého křivonohého Miniho prosadil vytáhlý kudrnatý Američan Crawford. Itala z kádru Akademie Ferrari ovšem neporazil pouze junior Red Bullu, ale i výborně naladěný britský jezdec týmu US, Oliver Bearman. Na Edgara, který počátečně jezdil s kolegou Crawfordem na špičce, tentokrát zbylo jen čtvrté místo, před dalším z početných talentů Ferrariho projektu, Švédem Beganovicem.

Za svůj výkon se ovšem ani Knopp nemusel stydět. Bylo radost pozorovat, jak se kolo od kola se svým Mucke-Tatuusem-F4 lépe sžívá. Brzy byl nejrychlejším z jezdců středu pole a dokazoval krásný tah kupředu. Těsně před koncem již „začal klepat na dveře“ top 10. Neměl při tom strach z dueků – jaký to rozdíl k jeho zdrženlivým závodům zařátkem sezony! Jeden takový souboj („Jeli jsme vedle sebe tři nebo čtyři zatáčky“) ho pak přeci jen krátce poslal do štěrku, výsledkem ovšem znovu bylo výborné 14. místo.

3. závod neděle

Také ve třetím a posledním závodě formule 4 patřily nejlepší startovní pozice „smetánce“ z juniorských projektů Ferrari a Red Bullu. Mini se postavil na pole-position před Crawforda, Beganovice a Edgara. Následoval jim Knoppův kolega z týmu Mucke Motorsport, Durksen, zatímco se maličký Čech musel vypořádat s problematickým 21. startovním místem. Nechtěl si ale stěžovat: „Předjíždět se tady s formulí 4 dá…“ – což měl brzy s důrazem potvrdit.

Na špičce Mini tentokrát nezaváhal a dojel si pro těsné vítězství. V cíli byl o 0,3s před výborným Dürksenem. Němec byl v zásadě nejrychlejším jezdcem závodu a způsob, jakým nechal Crawforda, Edgara a Bearmana postupně za sebou, mu jistě dal mnoho sebedůvěry do budoucna.

S vysoko vztyčenou hlavou mohl Spielberg opouštět i Josef „Seppi“ Knopp. V sobotu byl výborný, v neděli dopoledne ještě lepší a odpoledne přímo senzační. Jaho tah kupředu stál za podívanou. Předjel nejvíce soupeřů a prakticky každé druhé kolo někoho vybrzdil. Ani skutečnost, že se prakticky celý závod nacházel v soubojích, mu nezabránila v tom, aby zajel 10. nejrychlejší kolo závodu. Podobně jako kolega Dürksen, by jistě skončil ještě dále vepředu, kdy závod netrval jen 21 kol. V cíli byl 12., jen 0,6s za bodovaným 10. místem. Společně s technikem Ralfem Druckemüllerem našel optimální nastavení vozu a příští víkend v Hockenheimu lze počítat s Knoppovým první špičkovým výsledkem v německém šampionátu.