Přeskočit na obsah

Známí herci startují kampaň, která pomůže lidem „zazděným za živa“

Agentura ArtAgent za podpory známých herců, které zastupuje, startuje charitativně-osvětovou kampaň „Mrkej a pomáhej“. Ta má upozornit na závažnou neurologickou poruchu – dosud málo známý locked-in syndrom („zazděný za živa“) – a zároveň výtěžkem pomoci dvanáctiletému Markovi, který touto poruchou trpí.

Jsou to tři roky, co imunitu tehdy devítiletého Marka napadl vzácný virus, jenž z dosud zdravého chlapce udělal během krátké doby kvadruplegika, který, ačkoliv plně rozumí a vnímá, je schopen se dorozumívat pouze mrkáním. Jeho stav byl diagnostikován jako locked-in syndrom, kdy dochází k ochrnutí všech svalů ovlivnitelných vůlí, s výjimkou těch očních.

Když jsem se o Markovi dozvěděla, absolutně se mne to jako mámy dvou dětí dotklo. Představa, že se něco takového stane v mé rodině, mi vháněla slzy do očí. Už dlouho jsme chtěli s našimi herci udělat nějaký charitativní projekt, a tohle byl jasný impulz. Vznikl projekt, se kterým všichni naši herci souhlasili,“ říká Lenka Daňková, majitelka agentury ArtAgent. 

Kampaň, během které vznikne charitativní kalendář, podpisové karty a fotografie s heslem „Mrkej a pomáhej“, se zúčastní například herci Jan Šťastný, Kristýna Leichtová, Dana Morávková, Kristýna Podzimková a mnoho dalších, v podstatě navazuje na sbírku, kterou pro Marka v divadle X10 v roce 2017 uspořádal herec Adam Ernest. „Lhostejnost považuji za jednu z nejnebezpečnějších lidských vlastností, proto jsem nemohl pouze přihlížet, když se v mé blízkosti přihodilo neštěstí tak intenzivního rozsahu. Díky mé rodině, přátelům a kolegům se nám před dvěma lety podařilo vybrat více než 100 00 korun. Doufáme, že díky dalšímu charitativnímu koncertu, který proběhne 29. února 2020 v pražském klubu Fuchs2 a kampani, do které se letos zapojila i agentura ArtAgent, se částka pro Marka a jeho rodinu zmnohonásobí a o syndromu se dozví co nejvíce lidí,“  říká herec a muzikant Adam Ernest.

Zdravotní stav Marka vyžaduje nepřetržitou péči a vzhledem k tomu, že se o Marka stará rodina v domácím prostředí, je péče o něj velmi psychicky i fyzicky náročná. „Na zdravotnické služby a zajištění rehabilitace však pojišťovna přispívá poměrně málo peněz. Každodenní rutina, jako je cvičení, polohování, podávání jídla sondou, speciální masáže atd. je velmi vysilující, a proto je pomoc externího zdravotníka pro rodinu zásadní,“ podotýká Jiřina Ernestová, která rodině pomáhá s Markovou výukou.

O Locked-in syndromu byl před 12 lety natočen slavný film Skafandr a motýl, který zpracovával skutečný příběh editora módního časopisu, a jenž byl natočen podle knihy, kterou doslova „namrkal“.  „Už tehdy, při čtení knihy, jsem byla tímto syndromem fascinována. Když Adam Ernest přišel s nápadem podpořit Marka, který se přesně s tímto syndromem potýká, ani jsem nemrkala a souhlasila. Autor by jistě knihu nenapsal bez zázemí a pomoci lidí, kteří o nemocného pečují, a tak pevně věřím, že i Markův osud nebude lidem lhostejný,“ uzavírá za umělce agentury ArtAgent herečka Kristýna Podzimková.
reklama

reklama

Známí herci startují kampaň, která pomůže lidem „zazděným za živa“

Známí herci startují kampaň, která pomůže lidem „zazděným za živa“