Přeskočit na obsah

Obyčejní lidé, VOSTO5, Sláva Daubnerová a další oceňovaní performeři, soubory či inscenace v programu festivalu AKCENT v Divadle Archa

Zážitkové instalace, interaktivní scénické události, inscenace dokumentárního divadla… v Divadle Archa se od 26. října do 2. prosince dějí nadmíru zajímavé věci! Devátý ročník mezinárodního festivalu dokumentárního divadla AKCENT přináší inspirativní náhled do nejrůznějších podob scénického umění, které míří k podstatným otázkám dnešní doby. A činí tak divácky velmi atraktivními formami.

V rámci festivalového programu se v jediných dvou letošních reprízách na jeviště Archy vrátí úspěšná česko-čínská inscenace Obyčejní lidé, prostor dostane režisérka a performerka Sláva Daubnerová, soubor VOSTO5, divadlo CAMPO, gamingová performance Virtual Ritual s urbanistou Osamu Okamurou a další pozoruhodní umělci.

Inscenace dokumentárního divadla Obyčejní lidé, setkání českých a čínských životních osudů na jednom jevišti, vznikla v koprodukci nezávislého pekingského divadla Living Dance Studio a Divadla Archa, v režii Jany Svobodové a čínské choreografky Wen Hui. Osobní příběhy, hudbu, tanec, videoart i světelný design kombinují čeští a čínští umělci společně přímo před očima diváků v neustále se proměňující scéně. Po příznivém přijetí na festivalech v Avignonu a pařížské přehlídce Festival d´Autumne mají čeští diváci možnost vidět představení Obyčejní lidé v jediných dvou letošních reprízách v Arše 15. 11. a v rámci Noci divadel 16. 11.

Banální příběh vzrůstající averze mezi lidmi inspiroval choreografii Solo lamentoso slovenské režisérky a performerky Slávy Daubnerové. Autenticitu a dokumentárnost propojuje tato konceptuální experimentátorka s fikcí. Vznikla tak inscenace na pomezí dokumentárního, pohybového a výtvarně stylizovaného divadla, kterou AKCENT uvede 25. listopadu.

Inscenace dokumentárního divadla Ishá, The Woman Who… vznikala v malé portugalské vesničce ve spolupráci s místní komunitou. Neformální kolektiv mladých portugalských divadelních tvůrkyň se v ní zabývá tématem postavení ženy napříč generacemi – na jevišti Divadla Archa 28. listopadu.

Obyvatelé Nauru v Pacifiku si spolu s lukrativními fosfáty vytěžili veškerou úrodnou půdu a dnes musí pro vlastní obživu provozovat uprchlické tábory pro migranty vyhoštěné z Austrálie. Autentické svědectví mladých vlámských tvůrců/performerů Silke Huysmans a Hannese Dereerera, kteří oblast navštívili a prozkoumali, 29. listopadu přinese inscenace Pleasant Island v produkci divadla CAMPO.

Jaký vztah k mýtu a realitě má dnešní generace vnoučat kubánských revolucionářů? Ve spolupráci s drážďanským divadlem Hellerau AKCENT představí svým divákům 30. listopadu novou dokumentární inscenaci Stefana Kaegiho a Rimini Protokoll s názvem Granma. Pozouny z Havany, která propojuje rodinné historie se socio-politickými otázkami dnešní měnící se Kuby. Diváci se vypraví na toto představení autobusem do Hellerau.

Spielraum Kollektiv uvedou svou interaktivní divadelní událost MojeVize, ve které děti vezmou do svých rukou televizní vysílání zpráv. Divadlo Archa se pro tento účel 22. a 23. listopadu promění v místo činu, kde mají děti ve věku 8–12 let možnost nahlédnout do zákulisí televize a samy vytvářet její obsahy.

Zážitkovou instalaci s projekcemi a zvukem simulující návštěvníkům pocity účastníků na největších revolučních demonstracích v listopadu 1989 připravuje pro letošní AKCENT soubor VOSTO5. Revoluční étos budou moci prostřednictvím Sametové simulace: Tribuny zažít diváci na vlastní kůži 26. a 27. listopadu. Instalaci doplní dílny a grafické workshopy ve foyer divadla.

Do paralelního světa online videoher zve diváky Jan Mocek se svou gamingovou performancí Virtual Ritual. Urbanista Osamu Okamura, youtuber Atlet, fotografka a gamerka Adéla Vosičková – tři performeři 1. a 2. prosince v Arše vytvoří expertní gamingový panel, aby odhalili virtuální i reálné rituály, které formují zdánlivě beztížný svět videoher.
reklama

reklama

Obyčejní lidé, VOSTO5, Sláva Daubnerová a další oceňovaní performeři, soubory či inscenace v programu festivalu AKCENT v Divadle Archa

Obyčejní lidé, VOSTO5, Sláva Daubnerová a další oceňovaní performeři, soubory či inscenace v programu festivalu AKCENT v Divadle Archa