Přeskočit na obsah

Mariáš právem volá o pozornost: Přijďte se podívat na Major turnaj do Plzně!

Na mariášový stůl už v hospodách skoro nenarazíte. Přitom to není tak dávno, kdy se karty „mastily“ téměř všude. Dnešní doba však zkrátka této skvělé hře nepřeje. Mladí lidé usednou spíš k počítačům a když už karty, tak volí spíš poker, který je jejich mluvou „in“. Mariášníků tak stále ubývá. Přesto se u nás stále hrajou turnaje v rámci ligy licitovaného mariáše.

Sezóna 2019 pro milovníky mariáše začíná v sobotu 23. února v Sokolovně Křimice v Plzni. A i když doba, kdy znalost mariáše patřila k výbavě každého pořádného muže už je pryč, bude se jistě na co koukat. Přitom organizování turnajů už má u nás tradici, Český svaz mariáše totiž vznikl už v roce 1986, resp. v tomto roce byl v Mariánských Lázních založen jeho předchůdce. O dva roky později se začala hrát liga licitovaného mariáše a v různých obdobách funguje dodnes. Účast na Major turnaji, který se koná i v sobotu v Plzni, je většinou kolem 60-70 hráčů. Na začátku devadesátých let to však bylo až 150 hráčů, i zde je tedy vidět, že zájem klesá.

Jak už jsme zmínili na začátku, mladí lidé dávají přednost pokeru, pokud už vezmou karty do rukou. Důvod je poměrně prostý. Poker má totiž, na rozdíl od mariáše, jednoduchá pravidla i herní principy, které se dají pochopit za jeden večer. U mariáše musíte trávit doslova desítky hodin s někým zkušeným, než si osvojíte alespoň základní pravidla. S nadsázkou se dá tedy říci, že do partičky pokeru může hráč usednout hned, kdežto mariáš se musí dlouze učit, což se málokomu chce.

To ovšem neznamená, že licitovaný mariáš nemá svoje kouzlo. Samozřejmě, že ano. Protože když už do hry proniknete a naučíte se ji (myslíme opravdu naučíte), nebudete chtít hrát nic jiného. Mariáš je návykový, zdravě návykový. Bohužel pro dnešní společnost se ale „závisláci“ na této krásné hře z českých hospod pomalu vytrácejí. Snad bude jednou zase lépe. Možná tomu pomůže i sobotní Major turnaj v Plzni.
reklama

reklama

Mariáš právem volá o pozornost: Přijďte se podívat na Major turnaj do Plzně!

Mariáš právem volá o pozornost: Přijďte se podívat na Major turnaj do Plzně!