Přeskočit na obsah

Lodičky štěstí rozsvítily Vltavu a již podruhé pomohly dobré věci

Pražský ostrov Štvanice ožil v sobotu 5. října společenskou open-air charitativní akcí s názvem Vypouštění lodiček.  Druhý ročník měl prostřednictvím spolku ONCOLOGICA, z.s. opět pomoci dětem a dospívajícím, jenž trpěli, nebo trpí onkologickým onemocněním. Na Vltavu tentokrát vypulo 1 200 lodiček a byl to velmi emotivní zážitek.

Celodenní akce, kterou lze přirovnat k festivalu Colours of Ostrava v menším provedení, se na Štvanici vrátila po třech letech. Počasí jí tentokrát sice příliš nakloněno nebylo, přesto neubralo na skvělé atmosféře, která tady byla cítit na každém kroku. Nabitý program pro děti i dospělé, ke kterému přispěla spousta známých tváří, například Leoš Mareš, Pavel Callta, Milan Peroutka, Nikol Švantnerová, Dominika Myslivcová, Karolina Chomištek nebo Zorka Hejdová v roli moderátorky, autogramiáda herců ze seriálu Modrý kód, který tady reprezentovali Sabina Laurinová, Saša Rašilov nebo Jakub Štěpán, edukační zóny, relaxační zóny, ochutnávky kulinářských specialit, dobrých vín a kávy, umocňovaly už tak dobrou náladu všech návštěvníků.

Oblíbení herci z Modrého kódu se kromě podepisování také ochotně fotili. Sabině Laurinové je akce Vypouštění lodiček sympatická tím, že spojuje lidi, kteří chtějí pomoci dobré věci a nenásilnou formou upozornit na zdravotní problém mnoha lidí. “Při zapálení svíčky ve tvaru lodičky jsem sobě, svým blízkým i ostatním lidem, kteří to potřebují, popřála především dobré zdraví. Bohužel, nemám tu moc kouzel a čar, ale přála bych všem kromě pevného zdraví také víc laskavosti a empatie k druhým. I tím se utiší a vyléčí hodně bolesti,” říká herečka.

Sama měla radost z toho, že mohla svou přítomností přispět těm, kteří to potřebují. Radost ale mívá i ze zdánlivě obyčejných věcí. „Člověk by se měl radovat každý den a já se musím přiznat, že se denně raduji z drobností. Třeba, když je venku hezky. Už jen to, že je člověk zdravý, je přece velká radost.”

Saša Rašilov má největší radost z dvouleté dcery Marušky, která ovšem rodiče nenechá v poslední době moc vyspat. “Poslední tři noci úplně radost nemám a říkal jsem si, než jsem šel v sobotu večer na předávání divadelních cen Thálie, kde jsem byl nominovaný, že bych se upřímně raději vyspal, než bych dostal cenu,” svěřil se se smíchem Saša. Trojnásobného otce čeká brzy otcovství také v seriálu Modrý kód. S dcerou MUDr. Tomáška se mimochodem bude muse popasovat i sestra Mery v podobě Sabiny Laurinové. A jak se s rolí otce popasovává v životě Saša Rašilov? “Mám tři dcery, ale čím víc je znám, tím víc si uvědomuji, jak je ta ženská duše nevyzpytatelná.“

Míše Sejnové dělá největší radost syn a každá chvíle, kterou s ním stráví. “Povídáme si jako dva kamarádi, už není miminko, ale parťák, se kterým se toho dá hodně podnikat. Skládá takové věty, že mě vždycky uplně odbourá.“ V seriálu Modrý kód je Míša často překvapená, jak se její postava vyvíjí k horšímu. “Říkala jsem si, že horší už být nemůže, ale pak mě zase překvapí… Někdy se při hraní i stydím,“ přiznává Sejnová.

Symbolika lodiček a jejich zapálení oslovila i Kubu Štěpána. “Každý máme hořící svíčku a je nutné o ni pečovat, aby hořela co nejdéle. Vyslal jsem lodičku s přáním, aby se ještě víc zdokonalila léčba pro onkologicky nemocné pacienty a přál jsem si, ať ti, kteří s nemocí zápasí, nad ní zvítězí. Je to tvrdý a náročný boj, proto je dobrý o těchto problémech mluvit nahlas a pomáhat si.

Nikdy nevíte, kdy budete na druhé straně barikády a sami se postavíte nemoci tváří v tvář. Člověku je smutno, když se podívá, kolik toho kolem je, proto si myslím, že je nutný udělat něco proto, aby v tom nemocní nebyli sami. Kdybych mohl, chtěl bych, aby si všichni mohli plnohodnotně užívat života, radovat se z každodenních maličkostí a netrápili se těmito starostmi. Kéž by tyto nemoci vůbec neexistovaly!,” dodal ke svému přání Kuba.

„Jakákoliv akce, kde se sejde nápad a ochota lidí pomoci, je mi sympatická,” říká Anna Fixová. Lodičku jsem s přáním vyslala, ale jsem pověrčivá, tak si ho nechám pro sebe. Vzhledem k tomu, že je akce takhle zaměřená, přála bych si, aby už s touto nemocí nemusel nikdo bojovat.“

 I herci se nejvíc těšili na nejdůležitější část programu – hromadné vypouštění lodiček z vosku, ke kterému zavelel Leoš Mareš.  Každý návštěvník si ji mohl pořídit za pouhých sto korun a touto částkou přispět těm, kteří trpěli nebo trpí onkologickým onemocněním. Tisíc dvě stě lodiček, které nakonec vypluly na Vltavu a rozsvítily ji, vytvořily jedinečný a nezapomenutelný pohled na krásnou noční Prahu a navíc působily velmi emotivně. Povedenou akci zakončil ohňostroj. Kdo u toho nechyběl, už se těší na další ročník, a kdo to letos propásl, nenechá si to jistě ujít příště. Krédo akce “Každá lodička pomáhá”, bude platit i nadále, tak ho pojďte naplnit s námi.
reklama

reklama

Lodičky štěstí rozsvítily Vltavu a již podruhé pomohly dobré věci

Lodičky štěstí rozsvítily Vltavu a již podruhé pomohly dobré věci