Přeskočit na obsah

Jak si udržet psychickou pohodu a přizpůsobit se novým pracovním podmínkám?

Každodenní chození do kanceláře nahradila práce z domova. Pravidelnou školní docházku dětí zase online výuka. Nemluvě o dalších omezeních, na které jsme nikdy předtím nebyli zvyklí. A zatím to bohužel vypadá, že se jen tak k normálu nevrátíme.

Vyrovnat se s neustálými restrikcemi, které se každou chvíli mění, není zrovna lehké. Zejména, když tomu musíte podřídit svoji práci i chod rodiny. Jak tyto nelehké časy bez větších problémů ustát, vám poradí uznávaný psychiatr s bohatou praxí u nás i zahraničí, MUDr. Jan Hanka z Kliniky YES VISAGE.

Informační dieta
Ať se podíváte na internet nebo zapnete televizi či rádio, neustále slyšíte, kolik covid pozitivních přibylo, jak roste počet pacientů v nemocnicích, že brzy dojde ke kolapsu zdravotnictví apod. „Proto jednoznačně doporučuji informační dietu. Často máme dojem, že sledováním zpráv, ať už naší plnou pozorností, nebo někde na pozadí našich jiných aktivit, se lépe připravujeme na to, co se děje a co nás čeká. Pravda je ovšem úplně jiná. Postupně dochází k přehlcenosti zprávami, které jsou většinou v podstatě špatné. A přestože se snažíme si to nepřipouštět, dopadá to na naši psychiku a zhoršuje naše obavy, úzkost a napětí,“ vysvětluje psychiatr MUDr. Jan Hanka z Kliniky YES VISAGE. Abychom byli v obraze a udrželi si psychickou pohodu, je naprosto dostatečné se jednou za den podívat na nějaký zpravodajský server či si poslechnout nějakou zpravodajskou relaci.

Práce z domova
Na první pohled se může zdát jako splněný sen každého pracujícího. Vždyť nemusíte chodit do kanceláře, budete pracovat z pohodlí doma, z míst, kde jste zvyklí odpočívat, a které máte spojené s příjemnými zážitky a emocemi. Realita však může být nakonec úplně jiná. „Největším úskalím práce z domova, je naše schopnost oddělit si pracovní a soukromý čas v době i v prostoru,“ říká psychiatr MUDr. Jan Hanka z Kliniky YES VISAGE a dodává: „Pokud je to jen trochu možné, určitě si stanovte pracovní dobu, a zároveň s tím si stanovte i dobu, kdy si zakážete na práci myslet, brát telefony, číst emaily, vyřizovat pohledávky vašich kolegů či nadřízených.“ V případě, že se vám toto podaří, může být pro vás home office skutečně přínosem. Můžete si dát přestávku ve chvíli, když jste unavení a nejen tehdy, kdy váš tým zrovna nepracuje či po skončení porady. Ušetříte sousty času a energie, běžně vložené do dojíždění, kterou pak můžete věnovat do svých volnočasových aktivit.

Děti pouze online
Výuka se od podzimu minulého roku prakticky přesunula ze škol do online prostoru. Jak děti zvládají distanční výuku a dopadá na ně úzkost spojená s novým onemocněním stejně jako na dospělé? „Kupodivu děti většinou fakt že čelíme nakažlivé nemoci i fakt že fungování ve společnosti je výrazně omezeno, snášejí lépe než rodiče. Určitý díl úzkosti na své děti přenášíme my. Je tedy nezbytné, abychom to nedělali a snažili se lépe vyrovnat s našimi obavami,“ prozrazuje psychiatr MUDr. Jan Hanka z Kliniky YES VISAGE. Není třeba propadat panice, že děti distanční výuku nezvládnou. Ukazuje se, že většina dětí, mají-li k tomu podmínky, velice dobře online funguje. Na video sezení se těší a ochotně plní úkoly, které pedagog zadává. Navíc technicky zprovoznit online výuku, odevzdávat úkoly a komunikovat s učitelem bez větších problémů zvládnou. Mnohdy dokáží s tablety, telefony či počítači lépe zacházet než jejich rodiče.

Nepropadejte tedy zbytečným obavám a snažte si uchovat pozitivní mysl a určitý nadhled i odstup. Tím prospějete nejen sobě, ale i svým dětem.

www.yesvisage.cz




reklama

reklama

Jak si udržet psychickou pohodu a přizpůsobit se novým pracovním podmínkám?

Jak si udržet psychickou pohodu a přizpůsobit se novým pracovním podmínkám?