Přeskočit na obsah

Jak prožít vánoce bez výčitek a nepřibrat?

Dobré jídlo k vánočním svátkům zkrátka patří. Nicméně je možné ho připravit tak, aby bylo o něco nutričně vyváženější a netížily nás pak myšlenky, jak nabraná kila zase shodit.

Asi největší chybou je, že už se dopředu alibisticky připravujeme na to, že přejídání k těmto svátkům zkrátka patří. Začneme bohatou Štědrovečerní večeří, pokračujeme svíčkovou se šesti knedlíky u jedné babičky a pečenou kachnou se zelím u babičky druhé a v podobném duchu se projíme až k Novému roku. Možná se budete divit, ale i Vánoce se dají prožít bez velkého omezování a ve zdravém duchu.

Sladké mámení

Někdy stačí udělat opravdu jen pár malých změn. „Co se cukroví týká, zkuste při pečení využívat třeba celozrnnou či špaldovou mouku, aby obsahovalo více vlákniny. Místo klasického cukru můžete vyzkoušet čekankový sirup či některé náhradní sladidlo,“ doporučuje nutriční terapeutka Mgr. Sandra Figalová z Kliniky YES VISAGE a dodává: „Na druhou stranu, pokud to nebudete s vánočním cukrovím a pečivem přehánět, tak si pár kousků toho tradičního můžete bez výčitek dopřát. Jde spíš o to, udržet balanc mezi energetickým příjmem a výdejem.“

Kapr nebo jiná ryba

K českým Vánocům zkrátka kapr s bramborovým salátem patří. A pokud si je bez této klasiky nedovedete představit, připravte si ho letos trochu jinak, než jste zvyklí. „Zkuste kapra upravit jiným způsobem než smažením. Možná budete překvapeni, ale skvěle chutná i pečený v troubě. I bramborový salát lze udělat bez majonézy, kterou snadno nahradíte třeba bílým jogurtem,“ radí nutriční terapeutka Mgr. Sandra Figalová z Kliniky YES VISAGE.

V případě, že zcela netrváte na kaprovi, tak jakákoliv jiná grilovaná ryba s bramborem či svěžím salátem bude vítanou a příjemnou změnou.

Hýbejte se

Pokud se o sebe po celý rok staráte a na Vánoce si dáte kapra se salátem a pár kousků cukroví a vyvážíte to pohybem na čerstvém vzduchu, tak se zase tolik nestane. Nicméně týden až dva přejídání, častější popíjení alkoholu a válení se na gauči už znát být může. „Řídíte-li se v průběhu roku mottem všeho s mírou, nebudete pravděpodobně ani o Vánocích prahnout po tom se přejíst do bezvědomí. Stejně tak jako nemůžete očekávat, že po jednom zdravém nebo dietním jídle zhubnete. Je to o celkovém balancu, udržitelnosti a životním stylu,“ vysvětluje nutriční terapeutka Mgr. Sandra Figalová z Kliniky YES VISAGE.

Ačkoliv se u nás obecně Vánoce točí kolem jídla možná více, než by bylo zdrávo, je dobré si vzpomenout i na další mnohem důležitější hodnoty. Setkávání se s rodinou a přáteli. To se nemusí nutně odehrávat jen doma, ale můžete společně vyrazit na delší procházku či si zabruslit. Možná potkáte známe, které jste dlouho neviděli, možná si uděláte výlet na místa, která jsou vašemu srdci blízká. Každopádně vám odměnou bude dobrá nálada a nemálo spálených kalorií.
www.yesvisage.cz
reklama

reklama

Jak prožít vánoce bez výčitek a nepřibrat?

Jak prožít vánoce bez výčitek a nepřibrat?