Přeskočit na obsah

Fotograf Jiří Rašner: Nedovedu si představit, že bych dělal něco jiného

Patří u nás mezi vyhledávané fotografy. Jiří Rašner sice neplní stránky magazínů a online webů, raději za sebe totiž nechává mluvit svoji práci. Zvolil si život, který je sice náročný, přesto by neměnil. I když tráví hodiny času focením a další hodiny u počítače, je to zkrátka něco, o čem vždycky snil.

Jirko, jak dlouho fotíte?
Od roku 2003. Posledních třináct let na Canon 5D mark II, letos jsem pak přešel na Canon R5, což je opravdu úžasný foťák. Ale vlastně mohuříct, že je úplně jedno, na co bych fotil. Nová technika mi ale zkrátka umožňuje dosáhnout pokaždé skvělých výsledků.

Co je na vaší práci nejtěžší?
Fotku vymyslet. Pak už je to „sranda“. Ale faktem je, že já s fotkami trávím hodně času. Žiji trošku mimo realitu, přes den fotím nebo se věnuji rodině a po večerech sedím do noci za počítačem a retušuji. Ale přesto si nedovedu představit, že bych dělal něco jiného. 

Je to tedy vaše práce snů?
Jednoznačně! Dělal bych to klidně i zadarmo, ale bohužel faktury platíme všichni a musíme také z něčeho žít.

Co je při focení podle vás nejdůležitější?
Aby se modelka u focení cítila maximálně komfortně, uvolněně a sexy, to je určitě podstatné. I těhulky mohou být sexy, takže samozřejmě záleží i na mě, jakou atmosféru u práce udělám.

Jak si vás budoucí klienti mohou najít, máte i webové stránky?
Nejlepší reklama je dobře odvedená práce, proto jsem zrušil webové stránky. Většina mých klientek mi stejně píše na doporučení od svých kamarádek, agentur atd., ale samozřejmě mám instagram (https://www.instagram.com/jiri_rasner) a Facebook, kde udržuji kontakt.

Takže se občas s nějakou klientkou domluvíte, abyste mohl její fotky zveřejnit a alespoň takto na sebe upozornit?
Je to tak. Jelikož nezveřejnuji fotky, které si u mě klientky zaplatily, občas se s nějakou domluvím. Ale děje se to jen velmi sporadicky. Fotky pro prezentaci si tedy fotím většinou zvlášť.

Celou dobu hovoříme o klientkách, ženách. Muže tedy nefotíte?
Snažím se tomu vyhýbat, protože mi to zkrátka není blízké. Když fotím ženy, tak se řídím především pocitem a fotku většinou „vidím“ dopředu, než vůbec vznikne.

Působíte jako neuvěřitelný pohodář. Je vůbec něco, co by vám vadilo?
Co mi opravdu vadí jsou filtry na Instagramu, tzv. faceapp. Holky potom o sobě mají nereálné představy. Prakticky i krásná slečna se pakptá, proč nejsem takhle hezká i ve skutečnosti a má z toho deprese. Podle mě má být fotka zachyceným skutečnosti. Samozřejmě je v pořádku, když je to v ideálních podmínkách, rukou profesionála, tedy v měkkém světle, krásně upravená, namalovaná v lichotivé póze. Ale tak jako tak je to obraz skutečnosti v té dané chvíli.

Foto: Jiří Rašner
reklama

reklama

Fotograf Jiří Rašner: Nedovedu si představit, že bych dělal něco jiného

Fotograf Jiří Rašner: Nedovedu si představit, že bych dělal něco jiného