Přeskočit na obsah

F4 v Hockenheimu: Tři raketové starty a bodík pro rychlíka Josefa Knoppa

Německý šampionát ADAC-Formel-4 předvedl na Hockenheimrungu motorsport, jak má být. Ve třech napínavých závodech se prosadili Němec Dürksen, Angličan Bearman a Francouz Bernier. Český pilot Josef Knopp zářil hlavně při startech a nakonec urval body za jedno 9. místo. Jeden z našich nejtalentovanějších pilotů si opět potvrdil, že měřit se s nejlepšími je v jeho silách.

1. závod sobota

Z Red Bull Ringu, kde se minulý víkend jelo o body v rámci šampionátu italské formule 4, se karavana tohoto mistrovství stěhovala do Hockenheimu, kde se pořádal třetí podnik německého seriálu. Této příznivé časové konstelace využilo i několik „italských“ stájí (Prema, R-Ace a Iron Lynx), takže se v Německu letos poprvé sešlo zdravé pole 17 startujících.

Svou senzační formu ze Spielbergu s sebou do Hockenheimu vzal jezdec týmu Mücke, Joshua Dürksen. Kolega českého jezdce Josefa Knoppa si pro první závod víkendu zajistil pole-position před Italem Minim (Prema), Finem Seppanenem (US-Racing) a dvojicí Red Bull-Van Amersfoortu, Američanem Crawfordem a Britem Edgarem. Plzeňák Knopp předvedl před týdnem v Rakousku svůj nejlepší výkon roku, v německé kvalifikaci si ovšem nepřipravil právě nejlepší výchozí pozici: Na Durksena ztrácel rovnou sekundu, což stačilo jen na 15. startovní místo.  

Na startu reagoval Dürksen výborně a usadil se na špičce před Minim a dvojicí Red Bullu. Také Knopp si vzpomněl „jak na to“, a své senzační první kolo zakončil na bodech jako 10. Na tomto pořadí se až do poločasu nic nezměnilo, než v Parabolice Mini atakoval lídra Dürksena a ulomil si při tom přední závěs. Odpadnutí Itala ovšem Knopp nemohl využít – ve stejný okamžik byl totiž (společně se Sebastianem Montoyou) penalizován Drive-Through za opakované opuštění dráhy.

Zatímco si Joshua Durksen dojel těsně před Crawfordem pro zasloužené vítězství, těžili z Knoppova trestu především jeho debutující mexický kolega Erick Zuniga (9.) a jediné děvče v poli, Al Hamdová z Emirátů. Knopp byl hodnocen jako čtrnáctý, což ale rozhodně nebyl důvod házet ručník do ringu. Josef si odnesl celou řadu zkušeností, což ho jako jezdce pokaždé posune o něco dále.

2. závod neděle

Maličký Ital s velkou budoucností Gabriele Mini z týmu Prema předvedl ve druhé kvalifikaci co umí a zajel nejrychleji. Za ním se ke startu druhého závodu překvapivě seřadilo trio týmu Ralfa Schumachera – Brit Bearman, Němec Tramnitz a Rus Lomko. Josef Knopp tentokrát na nejrychlejšího ztrácel pouze 0,7s – i to ovšem ve vyrovnaném poli stačilo jen na 14. pozici.

Do druhého závodu odpoledne vyrazil Mini na výbornou, za ním se seřadili kolegové t týmu US-Racing, Tramnitz a Bearman. Josef Knopp opět potvrdil, že se v „bitvě prvního kola“ cítí nějak lépe, než v poněkud „suché“ kvalifikaci a z prvního kola se znovu vrátil na výborné 10. pozici. Již ve druhém kole se ovšem muselo neutralizovat – a hlavní roli při tom hrál právě český jezdec: Když v parádní rychlosti na rovince před vracečkou hájil před Sebastianem Montoyou svou pozici, tak se lehce střetli a Kolumbijec letěl do betonové zdi. Naštěstí se nezranil. Knoppa ovšem incident stál propadnutí na poslední místo.

Brzy po re-startu se nechal Mini v první zatáčce vynést až za obrubníky, nos jeho vozu se zvedl a téměř udělal salto pozadu. Junior italského svazu sice mohl pokračovat v jízdě, Tim Tramnitz s Oliverem Bearmanem se ale pohotově posunuli před něj. Maličký Brit potřeboval jen jedno další kolo, aby převzal špičku. S týmovým kolegou pak bojovali o vítězsví až do posledního metru. Čistě a bez nehody – Ralf Schumacher měl jistě radost a maličký Bearman slavil největší úspěch své kariéry. Třetí dojel po podobně tvrdém souboji s Edgarem a nenápadným, ale rychlým FrancouzemVictorem Bernierem (R-Ace) zklamaný Gabriele Mini.

A Josef Knopp? Ten si při kolizi s Montoyou poškodil vůz a závod absolvoval jen na chvostu pole. Pro berlínský tým Mucke to byl vůbec neradostný závod. Ranní vítěz Dürksen skončil jen 11., hned před kolegou Zunigou. To nejlepší však v případě mladého Čecha ještě mělo přijít. 

3. závod neděle 

Knoppovo předsevzetí urvat v Hockenheimu alespoň bodík, se v neděli se startovní pozicí 15 příliš „nekamarádilo“. Ovšem to by nesměl být Josef velký bojovník. A když se přidalo trošku potřebného štěstíčka…pole-position tentokrát patřila Crawfordovi před Pizzim, Seppanenem a Bernierem.

Jak Crawford, který bojuje o titul a tím i o další postup na žebříčku talentů Red Bullu, předvedl výborné úvodní kolo, během kterého si na Seppänena, Berniera a Miniho vyjel více než sekundový náskok. Knopp vykročil do posledního závodu víkendu také dobře a posunul se kupředu na 13. pozici.

Na špičce upaloval kudrnatý Američan, postupně se mu ale v zajímavém souboji o druhou pozici přiblížili Gabriele Mini a opětně silný Bernier. Ke skupině bojující o vítězství se později přidal i Seppänen – motorsport na výbornou!

Josef Knopp byl po 6 kolech již 11. a tím těsně za „starým známým Montoyou“ a body. Po lehké kolizi s Kolumbijcem Knopp obdržel „žlutou kartu“ ředitelství, což ho jaksi vyvedlo z rytmu.

Na špičce se mezitím prali Crawford s Bernierem o první místo tak zarputile, že špičkovou skupinu doplnily další čtyři vozy. V 15. kole se Francouz vůči Američanovi prosadil a dokázal ostatním ujet směrem svého prvního triumfu. O kolo později chtěl situace využít Dürksen a ve vracečce použil Crawforda coby brzdy. Důsledkem byly dva havarované vozy a ukončení závodu červenou vlajkou. Těžit z toho mohl především vítěz Bernier, ale i Knopp, který právě po chybě Švéda Beganoviče postoupil na bodovanou 10. pozici. Splnil tak cíl, který si dal a hlavně nashromáždil další spoustu podnětů k tomu, aby se učil a jako jezdec dále vyvíjel. Jen tak dál! Šampionát pokračuje již příští víkend na Nurburgringu závody v rámci maratonu 24h.

Text: Roman Klemm
Foto: tým Josefa Knoppa
reklama

reklama

F4 v Hockenheimu: Tři raketové starty a bodík pro rychlíka Josefa Knoppa

F4 v Hockenheimu: Tři raketové starty a bodík pro rychlíka Josefa Knoppa