Přeskočit na obsah

Etiketa správného chování ve fitness centrum a jeho první návštěva

První návštěva fitness centra může být pro nezasvěcené osoby děsivý zážitek, především pokud nikdy předtím v žádném nebyli. Ať už jste úplný začátečník, který se právě chystá na jeho první návštěvu, nebo pravidelný návštěvník, řekneme si, čemu se ve fitness centrum vyvarovat, co nedělat.

Jiří Vilímek, spolumajitel a manažer fitness Victory, vám poradí několik užitečných tipů, abyste se cítili co nejlépe a vaše návštěva měla hladký průběh.

Zde jsou základní pravidla etiky fitness:
V prvé řadě před prvním vstupem je důležité se vybavit správným oblečením a obuví, určené k pohybové aktivitě. Pohodlné sportovní oblečení, ve kterém se cítíte dobře. Někdo preferuje sportovní tepláky a volné triko, jiní moderní kompresní oblečení. Pokud jdete poprvé, doporučuji něco nenápadného, protože výrazné oblečení na vás bude zbytečně poutat pozornost. Nemalou roli hraje i obuv, která by měla být též pohodlná, především se světlou podrážkou z neklouzavého materiálu. Mnoho návštěvníků zapomíná na čistou obuv. Zamyslete se sami, cožpak vy ve svém obýváku byste chodili v teniskách, ve kterých běháte venku? Jistě ne. A ve fitness je to přeci „jako doma“. S tímto mívají problémy především cizinci, ale i Češi jsou mnohdy touto informací zaskočeni.

Další nezbytností je ručník, který slouží jako hygienická podložka při cvičení na strojích a lavičkách, přeci nikdo nechce sedět v potu, a jsem si jistý. Cožpak vy byste se chtěli koupat v potu někoho jiného? Některá moderní fitness centra ovšem tento komfort mají již jako součást svého servisu. Dále bude nutností pití, ale to si koupíte v každém fitness.

Co naopak nebudete potřebovat, jsou vaše mobilní telefony. Nechejte je v uzamčené skříňce, na recepci, nebo nejlépe doma. Na mobily si dejte pozor. Pokud jej používáte pro poslech hudby, nepřijímejte hovory. Pokud je to nutné, přejděte váš hovor řešit do šatny. Je neslušné rušit ostatní návštěvníky s konverzací nebo tlacháním nesmyslů na stroji, když je jiní mohou používat.

Pokud nevíte, jak správně použít posilovací stroje, zeptejte se! Poproste zaměstnance (trenéra, recepci), jak používat určité zařízení. Potřebujete-li rozsáhlejší instrukce, nebo vypracování tréninkového plánu obecně, můžete se domluvit s osobním trenérem.
Po ukončení cviku je slušnost i „povinnost„ uvést nářadí do původního stavu. Všechny činky, kotouče, podložky, osy a uzávěry mají své místo.

K převlékání a odložení oblečení slouží výhradně šatna. Odkládání oblečení a jiných věcí jako batohů, tašek, mobilních telefonů, je mimo prostor šaten a recepce na vlastní riziko. Provozovatel za tyto věci neodpovídá. Platí zákaz konzumace jídel v prostoru vyhrazeném pro cvičení. Pití též odkládejte na vyhrazená místa (bar, poličky). Není přeci nutné si brát skleničku s vodou ke stroji, mohla by se rozbít, vylít a nadělalo by to více škody, než užitku.

Jeden z dalších zádrhelů se může vyskytovat ve smíšených posilovnách, kde muži posilují společně se ženami. Jedna osobní rada pánové, i ženy chtějí mít pevnou a vypracovanou postavu a do posilovny chodí, jako každý normální člověk, za účelem cvičení, ne seznamování se. Ženy všeobecně nepotřebují slyšet dvojsmyslné narážky, natož ve fitness centru. Ušetřete tedy sebe trapného momentu a zdržte se nevhodných komentářů. Fitness je místo pro cvičení a zlepšování sebe sama, koncentrujte se tedy i vy sami na vlastní úspěchy.

Závěrem tedy jednoduché shrnutí- návštěvník přítomný ve fitness klubu neruší ostatní při cvičení, je slušný a ohleduplný vůči všem ostatním cvičícím. Zkrátka a dobře: chovejte se tak, jak byste chtěli, aby se chovali ostatní.
reklama

reklama

Etiketa správného chování ve fitness centrum a jeho první návštěva

Etiketa správného chování ve fitness centrum a jeho první návštěva