Přeskočit na obsah

Abstinující alkoholička pomáhá dalším alkoholikům

Po úspěšném půlroce zkušebního provozu se slavnostně otevřelo centrum pro léčbu závislostí Alkos. Za jeho vznikem stojí Michaela Duffková, autorka knih Zápisník alkoholičky a Zápisník abstinentky, držitelka ceny Magnesia Litera a abstinující alkoholička, která se rozhodla lidem se závislostmi pomáhat systémově. Kmotry nově otevřeného centra jsou Dana Batulková, Eva Burešová, Honza Dědek a Martin Písařík. 

Průměrně za minulý rok každý Čech vypil 135 litrů piva. To je hodnota, která nás staví na první místo na světě, 28 litrů před druhé Rakousko, a přesto je to nejnižší roční průměr za posledních 60 let. Tohle prvenství s sebou nese i mnohá negativa. Své o tom ví i Michaela Duffková, která o vlastním boji s alkoholem začala psát blog, za který v roce 2019 získala cenu Magnesia Litera. „Psát blog mě napadlo chvíli po léčbě. Na internetu jsem hledala příběhy alkoholiků, ke kterým bych se mohla nějak vztáhnout, žádné jsem ale nenašla a přišlo mi, že jsem snad jediný člověk na světě s tímhle problémem. A to jsem svým blogem chtěla změnit. Aby si už ti, co budou hledat po mě, nepřipadali sami,“ vzpomíná Michaela Duffková, zakladatelka centra Alkos.

Úspěch blogu a následně vzniklé knihy byl pro Michaelu odrazovým můstkem k vyšším cílům. Jako někdo, kdo se během života ocitl na obou stranách barikády, měla Michaela při realizaci projektu Alkos velkou výhodu. Impulsem k založení centra nebyla jen její vlastní zkušenost s alkoholem i léčbou, ale i ztráta tatínka, který neléčenému alkoholismu podlehl. Oporou na nejednoduché cestě byl Michaele i její manžel, Ondřej Duffek. „Míšino těžké období nás posílilo jako lidi i jako partnery. Nelituji toho, naopak to beru jako cennou životní zkušenost,“ vysvětluje manžel Michaely, Ondřej.

Nebylo tomu daleko, a známý moderátor a novinář Honza Dědek mohl být dle jeho slov také klientem centra Alkos. „Vlastně asi neexistuje situace, která by se nedala podlít několika skleničkami. A já to dělával často a rád, úplně chápu tu přitažlivost alkoholu, když se potřebujete na chvíli vzdálit od svých problémů,“ přiznává moderátor pořadu 7 pádů Honzy Dědka. „Před rokem jsem se rozhodl nepít. Přešly Vánoce, Silvestr, narozeniny, dovolená a řada stresových situací, ale zatím jsem neměl pocit, že by kterýkoliv z těchto okamžiků vyžadoval alkohol. Radu sice nemám, ale za ten suchý rok jsem si uvědomil, že ze všeho nejvíc záleží na tom, jak si to člověk nastaví v hlavě. Mám pocit, že kdybych nezabrzdil, k čemuž mimo jiné pomohla i právě knížka Michaely, mohl jsem se dnes v Alkosu léčit já sám,“ svěřuje se Honza Dědek, který si s ostatními kmotry Alkosu vyzkoušel, jak probíhá skupinová terapie, na kterou někteří klienti docházejí i denně v rámci denního stacionáře, který Alkos nabízí jako jednu z variant pomoci.

Mnoho alkoholiků se se svými problémy nesvěří ani nejbližší rodině. Bojí se odsouzení, nepochopení, pociťují stud. Michaela se svým týmem se jim proto v centru snaží nabídnout co nejšetrnější přístup. „Mé oblíbené motto, které mi hodně pomohlo při léčení, je „ne každým kdo bloudí, je ztracen“. Vždy je cesta ven, stačí si říct o pomoc. S našimi klienty se snažíme budovat vztah založený na důvěře a otevřenosti. Ke každému přistupujeme individuálně, protože každý do toho spadl z jiných důvodů. Zároveň se snažíme nabídnout prostředí, ve kterém se budou cítit dobře a bezpečně, ne jako v ústavu, za trest,“ vysvětluje Michaela.

Podpořit centrum přišla i herečka a zpěvačka Eva Burešová. „Když jsem dostala Míšinu knihu poprvé do ruky, měla jsem pocit, že to jsou problémy hrozně vzdálené, že alkoholismus se lidí v mém věku netýká. A pak mi došlo, že je Míša vlastně jen o rok starší než já a najednou ta realita mnohem blíž, než jsem si myslela. Nikdy jsem neřešila problémy alkoholem, jsem si ale moc dobře vědomá, jak reálná hrozba to je. Obzvlášť u nás v Čechách je nepít vlastně divné a když odmítnete skleničku, lidi se vás hned ptají, jestli jste v pořádku, jestli nejste nemocná, nebo těhotná,“ hodnotí Týna ze seriálu Slunečná, která na křtu pronášela slavnostní přípitek. V tom samozřejmě nebyla ani kapka alkoholu, jen výtažek z kvalitního čaje a bylinek. Zajistila ho česká firma Samurai Shot, která připravuje nealkoholické alternativy jak k „panákům“, tak sektům a klade důraz na kvalitní ingredience. Povzbuzeni o bublinky s kofeinem symbolicky přestřihli kmotři pásku a otevřeli tak centrum Alkos veřejnosti.

Křestem centra v malebné vile za Prahou se začíná psát historie místa, které si klade za úkol nabídnout lepší životní alternativu lidem se závislostí a pomoci jim postavit se zpátky na nohy. „Konečně mám pocit, že můžu lidem pomoct reálně, nejen virtuálně, to už mě v jednu chvíli ubíjelo. Máme na to v Alkosu všechny nástroje, takže stačí, aby klient chtěl,“ říká abstinující alkoholička a zakladatelka centra Alkos, Michaela Duffková.

Centrum Alkos pomáhá lidem se závislostmi. Více se dozvíte na www.centrumalkos.cz

FOTO: Alkos
reklama

reklama

Abstinující alkoholička pomáhá dalším alkoholikům

Abstinující alkoholička pomáhá dalším alkoholikům